Örme Kumaş, İnterlok,Kaşkorse,Viskon,Ribana,Süprem Kumaş, İki İplik Kumaş, Üç İplik Kumaş

Fason Üretim Nedir ?

Tekstilde Fason Üretimi Nasıl Yapılır?

Fason; gerçek üretici firmadan anlaşma üzerine toplu ürün sipariş ederek, ürünleri gerçek üretici adına değil de sipariş veren firmanın adına markalama işidir.

Diğer birçok sektörde olduğu gibi, tekstil sektöründe fason üretimi, tüm dünyada 1960’lı yıllarda başlayan işçi eylemleri ve 1970’li yıllarda yaşanan petrol krizi ile üretim yapan büyük fabrikaların işgücü piyasasının grevleri nedeniyle üretimlerinin aksaması sonucu bu işi yapmak üzere ortaya çıkan küçük ölçekli ve tek iş yapan atölyeler sistemidir.

Günümüzde büyük ölçekli üretim yapan fabrikalar piyasa ekonomisindeki rekabeti modüler bir şekilde küçültülmüş atölyeler sayesinde daha rahat yapabilme adına fason işlerini verdikleri bu daha az sorun ve risk taşıyan atölyeleri tercih etmektedir.

Fason Üretim Maliyetleri Azaltır

Fason üretimi sistemi basit bir anlatımla öncelikli olarak büyük şirketlerin piyasaya sunacakları tasarımlarını küçük ölçekli fason atölyelerine toptan imal ettirme yöntemidir.

Fason üretimi yaptıracak firma tasarımı olan tekstil ürününün kendi stilistleri tarafından yapılan modelini kumaşı ile beraber kesiminden son ütüsüne hatta ambalajına kadar fason atölyelerine yaptıracağı gibi, ürününün kesimini kendi yapıp sadece dikim işlemini de fason atölyelerine yaptırabilir.

Dünyaca ünlü firmaların tasarladıkları ürünlerini bu yöntemle fason atölyelerine yaptırmaları sonucu 1990 yıllarından itibaren tekstilde fason işi dev bir sektör olmuştur. Özellikle ucuz iş gücü olan ülkelerin başta uzak doğu ülkeleri olmak üzere el attıkları bu alan birçok dev fason fabrikalarını ortaya çıkarmış hatta bu fabrikalar kendileri markalaşarak tekstil dünyasında söz sahibi olmuşlardır.

Tekstilde fason üretimi ilgili firmanın tasarladığı ürünün modelini fason atölyesi veya fabrikasına vermesiyle başlar. Bu işi yaparken üreteceği mamulün kumaşını kendi kesip dikim işinde kullanılacak diğer gerekli malzemeyi kendi vereceği gibi fasonu yaptıracağı atölye ya da fabrikadan isteyebilir bu tamamen anlaşmaya bağlıdır.

Siparişi alan fason atölyesi işi veren firmanın isteği doğrultusunda imalat yapar. İmalatın bitiminde siparişi veren firmanın gerekli kalite kontrolleri yapması ile mamul teslim edilir.

Fason Üretimi Tercih Eden Firmalar

Günümüzde tekstil firmaları arasında önde gelen bir konuma sahip olanlar genelde fason üretim yapmaktadır. Dünya yapında bilinen markalar bile, maliyetleri ve işgücünü daha ucuz konuma getirmek için fason tercih eder.

Özellikle Çin, Endonezya, Malezya gibi ülkelerde fason üretimin çok sık tercih edildiği bilinmektedir. Ülkemizde de gelişmiş bir sektör olan tekstil sektöründe yerel atölyelere fason üretim yaptıran birçok Türk markası vardır. Erdem Textile de bu şirketler arasında en güçlü konumdaki firmalardandır.

Tekstilde Fason Üretimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fason üretimi işinin siparişi veren firma tarafından, kesiminden son ütüsüne kadar fasoncu kuruluşa verilmesi halinde bu işin teslimine kadar olan tüm sorumluluk atölyenindir.

Öncelikle çizimi yapıp patronları hazırlayan stilist yapılacak ürünün mimarıdır. Yapabileceği milimlik bir çizgi yanlışı tüm partiye yansıyacağı için işini iyi ölçüp biçmelidir. Stilist modelini tamamladıktan sonra işi kesimciye devreder. Kesim işi çok önemli bir aşamadır.

Örneğin kesim sırasında olabilecek bir hata tüm partiye yansıyacaktır. Bu nedenle kesim yapan elemanların son derece dikkatli olmaları gereklidir. Fason atölyesinin bu sorumluluktan çıkmak için genellikle firmadan dikime hazır malzeme talep eder. Bu durumda üretim sonucu olabilecek bu tür yanlışlar siparişi veren kuruluşa ait olur.

  • Fasonculuk üretimin kalbidir.
  • Fason işi yapan atölye ya da fabrikaların bu işi özelle ve disiplinle yapmaları gerekir.
  • Fasonculuk bir tekstil ürününün piyasa da tutulup tutulmayacağının bir ölçüsüdür.
  • Defolu, kirli, regulası tam yapılmamış ürünlerin tüketiciler tarafından çok iyi incelendiği bilinerek fasoncunun bu işlemlere önem vermesi gerekir.
  • Bazen sarkan bir iplik çok beğenilen bir giysiyi atıl durumda bırakabileceği göz önüne alınmalıdır. Bu yüzden fason işçiliğinin belki de en önemli ve dikkat edilmesi gereken konusu regula işidir.
  • Fason atölyelerinde çok önemli bir kadro tutan bu işi yapan kişilerin çok titiz ve dikkatli elemanlardan seçilmesi gerekir
  • Fason işinin önem arz eden işçiliklerinden biri de son ütücüdür. Son ütücü aynı zamanda ürünü sunuma hazırlayan kişidir. Kumaşta ütü ayıp örter tezini geliştirenler ütücülerdir.
  • Fason üretim yapılan firmalar ve fason atölyeleri arasında bir sözleşme dahilinde anlaşma yapılması güven ilişkisini dengeler.
  • Profesyonel fason atölyeleri, her zaman garantili üretim yapar ve üretim yaptıran firmanın hatalı ürünleri konusunda dahi hassas davranırlar.

Fason Üretimin Riskleri Nelerdir?

Üretim yaptırılacak olan firmaya verilen kumaş ve patronların her biri için sayısı belirgin teslimat yapılabilir.

Bu durumun temel sebebi, ürünlerin çalınma ihtimaline karşı önlem alınmasıdır. Mesela defolu ve kesim hatası olan birçok kumaş ıskartaya çıkar ve fason üretim yapan firmalar bu ürünleri satarak para kazanabilirler. ,

Böyle durumlara izin vermeyen firmalar, her bir detayı iyice hesaplayarak, daha kolay bir şekilde kontrolü sağlamış olurlar. Semt pazarlarında birçok firmanın markasının yer aldığı ürünler satılmaktadır ve dikkat ederseniz bu ürünlerde kesim hataları ya da kumaş delikleri gibi defolar görünür. Ancak bu risk edilen karın yanında çok küçük ve alınabilecek bir risktir.

Birçok firmanın en büyük riski modellerin çalınmasıdır. Bu durum profesyonel fason atölyelerinde görülmemekle birlikte, bazı durumlarda anlaşmayla belirlenen cezai yaptırımlar çalıntı ihtimalini azaltabilmektedir.

Fason Üretim Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Tekstil sektöründe fason üretim yaptırmak isteyen firma, kendini ve ürünlerini güvenceye almak için fason üretim sözleşmesi düzenler.

Bu sözleşmede madde madde belirlenen iş akdinde, işin teslimat süresi, şartları, ürün adedi, sevkiyat şartları, kalitesi, sorumlulukları gibi birçok detay sözleşmede açık bir şekilde yazılmalıdır.

Kalite standartlarına uymayan defolu ürünlerin ne olacağı konusu karşılıklı mutabakat ya da sözleşme esaslarında belirlenebilir. Paylaşılan bilgilerin üçüncü kişilerle de paylaşılması durumu cezai yaptırımlarla sonuçlanır.

Yani fason üretim yaptıran firma, kendisini sözleşme ile garanti altına alır ve bu maddelere dayanarak işleyişi ve süreci takip eder.

Fason Üretim Yaptırılacak Olan Firmayı Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal bir firmanın kendi üretim tesisinde üretim gerçekleşmesi her zaman daha karlı ve risksizdir. Ancak bazı durumlarda üretim kapasitesi yetersiz kalabilir ve daha fazla üretim hacmi yaratmak için fason üretim tercih edilebilir.

Bu durumda hizmet alınacak olan firmayı seçerken, özenli davranılması gerekir. Merdiven altı firmalardan da iyi bir işçilik çıkarılacak hizmetler alınabilir. Ancak firma seçiminde temel amaç, iş ahlakı olan bir fason üretim atölyesiyle resmi iş sözleşmesi aracılığıyla anlaşmaktır.

Profesyonel bir iş ahlakıyla çalışan firmalar, ürünlerin model ve kumaşlarının çalınması gibi olumsuz durumlara karşı bilinçli ve tedbirli davranırlar. Bu nedenle hizmet alan firma da güvence altında bir çalışma sisteminin içine girer ve 2 taraf da kendini çok daha güvende rahat hisseder.

Üretim Kapasitesinin Yetmediği Durumlar

Üretim kapasitesinin yetersiz geldiği durumlarda fason üretimden destek alınabilir. Fason olarak üretim yapmak isteyen firmalar, özellikle üretim kapasitesinin yetersiz kaldığı yoğun dönemlerde hizmet almaktadır.

Kumaş, kesim ve dikimle ilgili kaynaklanan hatalar genelde fason atölyesinin sorumluluğunda olduğundan hatalı üretim ürünlerinin akıbetinin ne olacağı da önceden konuşulması gereken konulardandır. Bazı atölyeler defolu ürünleri semt pazarlarında sattığı için, marka sahibi firmanın ciddi yasal yaptırımları söz konusu olabilir.

Bu tür güven sorunlarının aşılması için en önemli detay, resmi bir sözleşme ile çalışılacak işbirlikçiler edinmek olacaktır. Hazır giyim ve ev tekstili sektöründe bu tür sorunlar nedeniyle birçok firma fason üretim hizmeti aldığı firmaları değiştirmektedir.

Tekstil terimlerini öğrenmek için tıklayınız.