Örme Kumaş, İnterlok,Kaşkorse,Viskon,Ribana,Süprem Kumaş, İki İplik Kumaş, Üç İplik Kumaş

Ottoman Kumaş

Ottoman Kumaş Nedir, Ottoman Kumaş Özellikleri

Ottoman, genellikle ipek veya pamuk ve diğer ipek benzeri ipliklerin karışımından oluşan belirgin bir nervürlü veya kordonlu etkiye sahip bir kumaştır. Eskiden çoğunlukla resmi kıyafetler ve özellikle kadı kıyafetleri ve akademik kıyafetleri için kullanılırdı. Gece kıyafetleri, döşemeler ve süslemeler için kullanılan sıkı dokunmuş, parlak bir kumaştır.
Saf ipekten yapılmış ottoman çok pahalıdır, bu nedenle daha ucuz bir alternatifler oluşturmak için yapay ipek kullanılır.
Ottoman kumaşın dokuma ve örme çeşitleri vardır.
Ottoman (Dokuma): Genellikle ince çözgü ve kalın atkı iplikleriyle çözgü pike örgüsünde dokunan beyaz kumaşlara ‘ottoman’ denir. Örnek: Çözgü – 30/1 Ne . cm’de 37,5 sıklıkta Atkı – 12/1 Ne, cm’de 15 sıklıkta Ağırlık =155 gr/cm². Ottoman kumaşı; elbiselik, paltoluk, döşemelik olarak kullanılan kalın bir kumaş türüdür. Bezayağı veya yanlamasına rips örgüyle dokunan yün, pamuk, ipek karakterindedir. Çözgü tarafından tamamen örtülüdür.
Ottoman (Örme): Ottoman (örme) yuvarlak örme makinesinde elde edilen bir kumaş türüdür. Genellikle, otomanın yapısında 24 Ne ile 30 Ne iplik numaralarındaki, ipliklerin kullanıldığı görülmektedir. Ottomanın yapısında kullanılan lif cinsleri; pamuk, PES, lycra, viskon, modal vb’dir. Ottoman örme kumaşı; T-shirt ve sweat-shirt yapımında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.
Diğer kumaş çeşitlerimizi görmek için tıklayınız.